Scientific Committee

Scientific Committee & Members

Chair: Charles Marc Samama (FR)
Past Chair: Stefan De Hert (BE)
Research Committee Chair: Wolfgang Buhre (NL)
ESA Academy Chair: Andreas Sandner-Kiesling (AU)

Chairs of the 16 Scientific Subcommittees

Scientific Team Leader: Mirka Čikkelová
Scientific Programme Coordinator: Raffaella Donadio

1.  General Anaesthesiology

Chair: Andreas Hoeft (DE)
Past Chair: Massimo Lamperti (EA)
Members: Anthony Absalom (NL), Radmilo Jankovic (RS), Keira Mason (US)
Specialist society member: Phil Hopkins (UK) representing the European Malignant Hyperthermia Group (EMHG)


2.  Ambulatory Anaesthesia

Chair: Thomas Fuchs-Buder (FR)
Members: Metha Brattwall (SE), Claude Meistelman (FR), Mark Skues (UK)


3.  Regional Anaesthesia

Chair: Gabriella Iohom (IE)
Members:  Eric Albrecht (CH), Alparslan Apan (TR), Jens Kessler (DE), Philipp Lirk (NL)


4.  Obstetric Anaesthesia

Chair: Marcel Vercauteren (BE)
Past Chair: Marc Van de Velde (BE),
Members: Emilia Guasch (ES), Peter Kranke (DE)


5.  Paediatric Anaesthesia

Chair: Karin Becke (DE)
Past Chair: Francis Veyckemans (BE)
Members:  Nicola Disma (IT), Tom G. Hansen (DK), Thomas Engelhardt (UK)


6.  Neuroanaesthesiology

Chair: Federico Bilotta (IT)
Past Chair: Gerhard Schneider (DE)
Members: Pierre Pandin (BE), Ricard Valero (ES), Alexander Zlotnik (IL)


7.  Cardiothoracic and Vascular Anaesthesiology

Chair: Benedikt Preckel (NL)
Members: Berthold Bein (DE), Benjamin Drenger (IL), Matthias Jacob (DE), Jean-Luc Fellahi (FR)
Specialty society member: Simon Howell (UK) representing the European Association of Cardiothoracic Anaesthesiologists (EACTA)


8.  Acute Pain Management and Palliative and Chronic Medicine

Chair: Jan Van Zundert (BE)
Members: Caterina Aurilio (IT), Jean-Pierre Estebe (FR), Marco Abraham Marcus (NL), Marc Rene Suter (CH)


9.  Intensive Care Medicine

Chair: Sharon Einav (IL)
Past Chair: César Aldecoa (ES)
Members: Davide Chiumello (IT), Fabio Guarracino (IT), Mikhail Kirov (RU), Claude Martin (FR), Gernot Marx (DE), Zsolt Molnar (HU), Eldar Soreide (NO)
Specialist Society member: Manu Malbrain (BE) representing the World Society of the Abdominal Compartment Syndrome (WSACS)


10.   Resuscitation, Emergency Medicine and Trauma

Chair: Karl Thies (UK)
Past Chair: Jochen Hinkelbein (DE)
Members: Luca Brazzi (IT), Lorenz Theiler (CH)


11.  Respiration and Airway Management

Chair: Ellen O’Sullivan (IE)
Past Chairs: Marcelo Gama de Abreu (DE), Michael Seltz Kristensen (DK)
Members: Cesare Gregoretti (IT), Mark-Joseph Licker (CH), Gary Mills (UK), Mert Senturk (TR), Arnd Timmerman (DE)
Specialty Society members: Rüdiger Noppens (DE) representing the European Airway Management Society (EAMS), Jan-Paul Mulier (BE) representing the European Society for Peri-operative Care of the Obese Patient (ESPCOP)


12.  Transfusion, Haemostasis and Thrombosis

Chair: Jens Meier (DE)
Members: Aamer Ahmed (UK), Christian Fenger-Eriksen (DK), Juan Llau Pitarch (ES), Sue Mallet (UK)


13.  Pharmacology

Chair: Markus W. Hollmann (NL)
Members: Marc Berger (AT), Manfred Blobner (DE), Hannu Kokki (FI)
Specialty Society member: Frank Engbers (NL) representing the European Society for Intravenous Anaesthesia (EuroSiva)


14.  Monitoring, Ultrasound and Equipment

Chair: Jan Hendrickx (BE)
Members: Emmanuel Boselli (FR), Martin Luginbühl (CH), Alain F. Kalmar (NL)
Specialty society members: Gabriel Gurman (IL) representing the European Society for Computing and Technology in Anaesthesia and Intensive Care (ESCTAIC), Nicholas Moore (UK) representing the Society for Ultrasound Anaesthesia (SUA)


15. Geriatric Anaesthesiology

Chair: Idit Matot (IL)
Members: Mark Coburn (DE), Ulf Guenther (DE) Peter Lee (IE), Jacob Steinmetz (DK)


16.  Ethics

Chair: Paul McConnell (UK)
Past Chair: Malcolm G. Booth (UK)
Members: Antoine Baumann (FR), Lazlo Zubek (HU)

 

Print Print article